RELIGIA

s. Jolanta Styczyńska

Zajęcia religii prowadzone są dla dzieci 5 - letnich w wymiarze pół godziny, dwa razy w tygodniu.

Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z podstawowymi elementami religii katolickiej i przybliżenie im Osoby Pana Boga jako Stwórcy świata i życia tak, aby stał się On dla nich Przyjacielem. Zajęcia ukazują dzieciom otaczający świat i pozwalają otworzyć się na Boga i Jego miłość. Katecheza przedszkolna pomaga rozwinąć wiarę dzieci i buduje fundament dla ich przyszłej religijności poprzez wspólną rozmowę z Bogiem, wspólny śpiew, a także tworzenie dobrych nawyków w kontaktach z innymi ludźmi. Jest formą pomocy rodzicom w religijnym wychowaniu dzieci. Proces wychowania religijnego dzieci w wieku przedszkolnym bazuje głównie na osobowości i dojrzałości religijnej rodziców, opiekunów, dziadków i osób najbliższych dziecku. Zajęcia religii w przedszkolu prowadzone sa w formie zabawy. Podczas zajęć stosuje się rózne metody pracy z małym dzieckiem tj.: piosenka, zabawa, taniec, gra dydaktyczna, puzzle, inscenizacje, opowiadanie, uzupełnianie ilustracji rysunkami, naklejkami lub prostymi elementami do wycięcia, a także rysunek spontaniczny. Zabawy i twórczość dzieci, prowokujace aktywne słuchanie tworzą atmosferę sprzyjającą budzeniu się zażyłości dzieci z Jezusem, Któremu na nich zależy. Na religii promowana jest również postawa przedszkolaka, jako człowieka prawego, życzliwego i otwartego na ludzi. Wychowanie chrześcijańskie to wychowanie do miłości i budowanie życia swojego i dziecka na wartościach, które Jezus pokazuje w Ewangelii. Uczęszczając na zajęcia religii, dziecko uczy się: czynić dobro, myśleć dobrze o wszystkich, zapominać urazy, przekazywania dobrych wiadomości, wyrozumiałości, unikania narzekania. W trakcie katechezy można dostrzec, jak dzieci nawiązują i zacieśniają relacje z Bogiem, ale również między sobą. Dąży się do tego, aby katecheza stała się dla dzieci radośnie wyczekiwanym spotkaniem i rozbudzała w nich chęć jeszcze większego poznania Boga.